Гнітюче враження справляє інформація про те, що за Україною визнається першість у молодіжному алкоголізмі, у т. ч. й серед дітей шкільного віку. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) заявила, що в Україні найвищий рівень дитячого алкоголізму. Наші школярі випередили всіх ровесників із 14 країн світу, в яких проводились спеціальні дослідження. Відразу виникло питання: чому ми такі? Українські наркологи б'ють на сполох вже давно: молодшає «обличчя» вітчизняного алкоголізму; 16-річні пацієнти наркодиспансерів уже давно нікого не дивують.

Однією з причин загрозливого для здоров'я нації становища медики називають поширення серед молоді, підлітків і навіть дітей слабоалкогольних коктейлів та пива. Чому саме так? Бідою для України стало збільшення у вітчизняній торговельній мережі слабоалкогольних коктейлів, т. з. алкопопсів. У 1994 році появився слабоалкогольний коктейль джин-тонік, потім ром-кола, бренді-кола.

Відтоді ринок слабоалкогольних міксів постійно поновлюється і розширюється. В Україні виготовляють в основному слабоалкогольні мікси на основі спирту з додаванням ароматизаторів, що імітують популярні напої (віскі, текілу, ром, тощо). Вміст алкоголю в них варіюється в межах максимально допустимого - 8 %. Дитячий алкоголізм - одна з найбільших проблем українського суспільстваУ спеку, приміром, можна, не напружуючись, випити 3-4 пляшки прохолодного коктейлю. Але після цього підліток дуже сп'яніє. У нього погіршується координація рухів, «пливе земля» під ногами. Дитина не здатна розрахувати свої сили і не знає, що півлітра алкопопсу містить стільки ж спирту, як і сто грам горілки. У літрі 8-градусної «водички» - маємо ті ж 80 г спирту. А таку дозу не кожен дорослий витримає, тому вживання міксів також закінчується алкогольним отруєнням. Горілка, джин, коньяк, врешті, самогон - для підлітків напої не такі доступні, як джин-тоніки та бренді-коли, що продаються майже на кожному кроці та й коштують відносно недорого. Далеко не кожний юнак чи дівчина буде в захваті від гіркого, терпкого алкогольного напою з різким неприємним запахом. А от солоденька водичка - зовсім інша річ. І саме тут на підлітків чатує особлива небезпека.

{gallery}2011/2{/gallery}

Адже людина, яка п'є горілку, розуміє, що через деякий час вона сп'яніє, і психологічно до цього готується, а для дитини, яка напилася «коктейлю», сп'яніння буде неочікуваним. Так само, як і його наслідки. Не менші проблеми маємо і з необмеженим споживанням пива. Багато людей пам'ятає ті часи, коли пиво - хороше пиво - було в дефіциті. Зараз маємо його в необмеженій кількості і на будь-який смак. А результатом цього стало те, що за останні десять років пивних алкоголіків стало в Україні у 10 разів більше. Стався вибух пивного алкоголізму: якщо 10-15 років тому з такою залежністю було 1-2 на сто алкоголіків, то нині - більше десяти. Немало цьому сприяв і сприяє міф про безпеку пива та його відносну корисність. Пивний алкоголізм - підступніший, розвивається непомітно. Але потім відразу переходить у тяжку форму і важко лікується. Проблеми можуть виникати уже в 14-15-річному віці.

Лікарі стверджують, алкоголізм - це хвороба, яку малюк може отримати у спадок від питущих батьків. Ще століття тому вагітна жінка, яка прикладалася до чарки, була для українського села чимось неймовірним. Зараз чимало жінок у «положенні» без проблем дозволяють собі вживати спиртне. А є й такі, які практично «не просихають» аж до пологів. Малюки, які народжуються від таких матусь, від самого початку свого земного існування відчувають себе вкрай некомфортно. А все тому, що дитина вже народжується хворою на алкоголізм. Механізм формування хвороби ще в лоні матері дуже простий. Якщо жінка впродовж вагітності вживає алкоголь, то дитина регулярно отримує некорисну речовину. Алкоголь нарівні з глюкозою або киснем стає невід'ємною складовою метаболізму плоду. Відповідно, коли дитина з'являється на світ, вона розриває пуповинний зв'язок з організмом матері й не може більше отримувати алкогольний «допінг». Уже в пологовій залі малюк страждає від нестачі алкоголю. У немовляти розвивається похмільний синдром, як у дорослого «зі стажем». Наступні 10-15 років дитина може й не стикатися зі спиртним і не здогадуватиметься про свою проблему. І все ж таки малюк буде алкоголіком у стані ремісії. А перше знайомство такої дитини з «градусним» напоєм призведе до справжньої алкогольної залежності.

Дитячий алкоголізм - одна з найбільших проблем українського суспільстваЩе одна біда. Щороку в Україні все більше народжується дітей з діагнозом алкогольний синдром. Зараз цю хворобу діагностують у понад 200 дітей. А скільки таких випадків не фіксується? Ці діти мають виражені відхилення в психофізичному розвитку. Характерними симптомами цієї хвороби є: пре- і постнатальна дистрофія (навіть, після року в цих дітей швидкість росту становить 65 відсотків, а швидкість набирання ваги - 38 відсотків від норми); черепно-лицева дистрофія (т. з. обличчя з алкогольним синдромом - характерні вузькі очні щілини, косоокість, низьке перенісся, видовжене обличчя, випукла верхня губа, мікроцефалія); соматичне каліцтво (аномальне розміщення пальців, дисплазія тазостегнових суглобів та ураження мозку). Найбільш небезпечним періодом вважається перший триместр; коли у дитини формуються органи і системи. Найбільше алкоголь впливає на мозок. Синдром від батька не залежить. Виною є лише мама! У більшості випадків від таких дітей відмовляються... Один із таких дитячих будинків розміщений у Рівному.

Сьогодні медики фіксують найрізноманітніші вроджені патології у 25-30 відсотків немовлят. І мало хто задумується, що причиною хвороби може бути вживання міцних напоїв мамою і татом.

Міську раду, не може не турбувати те, що на вулицях нашого міста можна часто бачити молодих людей, які вільно розпивають пиво чи слабоалкогольні мікси. Так раніше споживали хіба що морозиво... А скількох дітей можна бачити на весіллях! Чи не пора нам всім схаменутись і провести з цим злом рішучу боротьбу. Слід добре розуміти, що тут головне не обмеження і заборони на вживання та розповсюдження слабоалкогольних напоїв, хоча і це слід робити, а формування негативної громадської думки, нетерпимості до цього зла. При цьому треба не стільки вести розмови про те, що пити шкідливо, а треба ламати стереотипи поведінки. Приміром, сидять діти в садочку, граються в «гостей» і «чокаються» уявними келихами. Це не тому, що держава мало приділяє їм уваги, а тому, що діти бачать «чокання» навколо себе. Тобто, насамперед, для подолання алкоголізму в країні треба змінювати традиції та установки, які дає і відтворює для нас суспільство. А це дуже і дуже непросто. Але це треба робити.