Ми щодня стикаємося з цією проблемою. Мова йде про сміття. Щодня ми маємо з ним справу. Купуємо навіть невеличкий товар в упаковці - і вже від нього утворюється сміття. Далі цей пакувальний папір відправляємо в смітник або ж у сміттєвий бак. І подальша його доля мало кого цікавить. Нас абсолютно не обходить його подальша доля, бо ми намагаємося його не помічати. Проте не помітити це сміття довкола себе може лише людина незряча. А, оскільки Бог нам дав можливість бачити, то не помічати довкола себе купи сміття ми можемо лише завдяки людській байдужості.

Напевно, вже всі стомилися від розмов на тему руху українського суспільства до цивілізованої Європи. Розумію. Але таких розмов не уникнути. Особливо, що стосується питання формування сучасної європейської суспільної свідомості щодо поводження з твердими побутовими відходами.

То ж, як би там не було, маємо почати з елементарного – всерйоз зайнятися питанням екології, санітарного благополуччя, чистоти населених пунктів та власних прибудинкових територій. Але, з огляду на ситуацію в районі, це питання найбільше турбує КП «Будинкоуправління». Оскільки саме це підприємство, рішенням міської ради, є таким, що надає послуги зі збору, вивезення та утилізації сміття. Саме на шляху до взаєморозуміння із громадянами, котрі користуються такою послугою, знаходиться зараз дане підприємство. Проте, того ж таки взаєморозуміння важко досягнути. Оскільки громадяни відмовляються сплачувати за надавану їм послугу, а тим паче укладати відповідну угоду з комунальним підприємством. Пояснюють це тим, що по-перше, дорого платити за послугу, а по-друге – «у нас немає відходів» або ж «ми не хочемо користуватися вашою послугою». Поряд з тим, є й такі, що дуже задоволені обслуговуванням і навіть не уклавши угоди, вчасно сплачують за надану їм послугу.

Законом України «Про відходи» передбачено, що кожен власник квартири або приватного будинку має укласти договір на вивезення побутових відходів. Виникає запитання. Якщотакого договору немає,кудитоділюдина діває сміття? Звісно, викидає десь поблизу — таких несанкціонованих сміттєзвалищ у Дубровицькому районі не бракує. Якщо немає договору, значить, людина викидає сміття, забруднюючи довкілля, а отже, повинна сплатити штраф за порушення правил благоустроювід 340 грн. до 1360 грн. До того ж договір - гарантія того, що якщо послуги були надані неналежним чином, або ж з якоїсь причини не надавалися, споживач зможе отримати перерахунок від підприємства.

І ще кілька слів щодо високої плати за надання послуги. Зауважте, що основу витрат цього тарифу складають податки (ПДВ та екологічний податок). У структурі витрат тарифу вивезення ТПВ майже 70% займають податки, які встановлює Верховна Рада податковим кодексом; паливно-мастильні матеріали – до 20% та 10% - заробітна плата працівників, які задіяні у наданні цієї послуги. Тож, як бачите, ціну формує аж ніяк не підприємство, й не орган місцевого самоврядування.

Як би там не було, пам’ятайте: наша держава надає громадянам і права, і обов'язки: право - жити на чистій території і обов'язок-не забруднювати її.

***

Своїми думками з вирішення питання збору, вивезення та утилізації твердих побутових відходів поділилися під час «круглого столу», що відбувся в міській раді минулого тижня, міський голова Адам Кузьмич, керуючий КП «Будинкоуправління» Сергій Столярець, депутати міської ради, члени виконкому, представники громадськості міста.

 Інна ПРИМАКОВА.